/ AKORDEONY/ 0 comments

Jaki Akordeon Kupić ? – Od Kogo kupić? Gdzie kupić?

Najlepszą opcją jest pójście do sklepu i kupienie nowego instrumentu. Tu chyba nie ma filozofii. Osobiście uważam, że każdy powinien tyle zarabiać, żeby pójść do sklepu, pokazać palcem i powiedzieć: „Proszę ten akordeon”.

Są tacy, których oczywiście na to stać, ale zgodzisz się ze mną, że takich osób jest zdecydowanie mniej? Więc, jaki akordeon kupić i od kogo najlepiej?

Akordeon, nawet używany potrafi kosztować więcej niż średniej klasy samochód, dlatego zdani jesteśmy przede wszystkim na portale ogłoszeniowe. Coraz mniej w gazetach, coraz więcej w internecie. I takimi, używanymi się dzisiaj zajmiemy.

Jaki Akordeon Kupić ? – Kto Sprzedaje?

„Bardzo dobra kompresja, szczelny miech, bardzo ładnie stroi, bardzo dobrze, idealnie stroii, po sprawdzeniu przez fachowca… – to typowe hasła sprzedawanych akordeonów.

Ponad połowa ogłoszeń akordeonów na portalach sprzedażowych, stanowią ogłoszenia fachowców akordeonowych, czyli osób, które naprawiają akordeony. Fachowców można łatwo podzielić na dwie zasadncze grupy. ( 1 i 2 )

Ta mniejsza połowa to osoby prywatne, które też można podzielić na dwie zasadnicze grupy. ( 3 i 4 )

  1. Fachowcy z zamiłowania, którzy dzierżą wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie.
  2. Fachowcy picum-glancum – którzy składają z 7 akordeonów dwa
  3. Osoby grające na akordeonie – sprzedają bo chcą kupić inny
  4. Osoby nie grające – znalezione po dziadku na strychu, lub po nieudanych próbach nauki gry, lombardy, z wystawek itp

Jaki Akordeon Kupić ? – Jak Rozpoznać Kto Sprzedaje?

Ad.1 Fachowców z zamiłowania można poznać po cenie za swoje akordeony. Są po prostu wyższe, bo znają doskonale wartość instrumentu.

I jak napisałem: akordeony – liczba mnoga, czyli sprzedają więcej niż 2 egzemplarze. Łatwo to sprawdzić, klikając pokaż inne przedmioty sprzedającego. Najczęściej profesjonaliści w tej branży, słusznie chwalą się swoim fachem, zamiłowaniem. Dodają zdjęcia pracowni, krótko opisują swą historię. Widać, że pracują na profesjonalnych narzędziach, nierzadko mają też stronę internetową.

Można mnieć przeświadczenie, że kupujemy w sklepie, czy też przysklepowym autoryzowanym serwisie.

Ad.2 Fachowcy picum-glancum – można rozpoznać już po zamieszczonych zdjęciach na aukcji. (W ogóle to ciekawa uwaga – już po samych zdjęciach, można sie sporo dowiedzieć o sprzedającym)

Na zdjęciach mnóstwo akordeonów dookoła. Tych naszykowanych do sprzedaży i tych przed „renowacją”. W innych przedmiotach sprzedającego, mnóstwo akordeonów. W treści często opis, że po strojeniu, po przeglądzie. Zdjęcia i opisy dają uczucie porównywalne dla widoku schroniska dla zwięrząt.

Kiedyś kupiłem przez internet akordeon od takiego rodzaju sprzedawcy. Był odpicowany jak stary gruchot przed sprzedażą. Podmalowany, podpicowany, aby wypchnąć. Galeryjka podbita była zwykłą firanką!

Tak! Zamiast oryginalnego białego podszycia, była wklejona klejem na gorąco, firanka.
Raz dostałem akordeon bez całego chóru w basach. W ogóle nie miał basów pojedynczych.

Ad.3 Osoby grające na akordeonie – łatwo rozpoznać. Sprzedają jeden, góra dwa akordeony. W opisie piszą więcej o histroii akordeonu. Na zdjęciach wokół akordeonu panuje porządek i domowa atmosfera. Piszą od kiedy go mają, co się z nim działo. Zdjęcia akordeonu są wewnątrz domu. Często wyrażają chęć na zamianę na inny akordeon.

Ad.4 Osoby nie grające – często akordeon na zdjęciu jest ustawiony do góry nogami, czyli klawiatura po prawej stronie na zdjęciu. Ceny mają wyśrodkowane. Patrzą za ile taki model akordeonu można kupić na portalach. Wyceniają jako średnią z najwyższej i najniższej ceny.

Ktoś kto gra na akordeonie, nigdy go tak nie postawi.

Akordeony z wystawek – sprzedający sprzedaje oprócz akordeonu, tysiące innych używanych przedmiotów. Można spotakać zdjęcia robione na dworze na śniegu, czy na jakimś placu targowym ustawiony na ziemi.

Kupno od takich osób to loteria. Akordeon ze strychu, może być zawilgocony, wręcz spleśniały. Z piwnicy to samo. Z placu targowego, nie wiadomo ile czasu stał na deszczu. Osoby nie grające w ogóle – nie mają pojęcia o stane technicznym akordeonu i prawdopodobnie wzorują się na opisach innych użytkowników.

Od Kogo kupić? – podsumowanie

Istnieje zapewne jeszcze kilka innych źródeł o których nie wspomniałem. Przedstawiłem tutaj według mnie, najważniejsze, najpopularniejsze.

Czasem ja mam wystawiony akordeon na sprzedaż. Po swojemu sprawdzam akordeon i sam go wyceniam. Na podstawie stanu technicznego oraz wyglądu.

Wracając już na koniec do odpowiedzi na pytanie jaki akordeon kupić, od kogo? Gdzie? – najbezpieczniej wg mnie od osób z punktu 3. Osób grających i sprzedających swój akordeon.

Wniosek: dobrze przyglądaj się zdjęciom oferowanych akordeonów. Patrz i analizuj nie sam akrdeon ze zdjęcia, ale wszystkiego wokół niego. Jego otoczenie powie Ci niemal wszystko…

Jak już wybierzesz i się zdecydujesz, teraz czeka Cię jeszcze jedna trudna sprawa – WYSYŁKA.
Jeżeli mieszkasz daleko od sprzedającego, musi Ci go wysłać. Więcej o tym jak bezpiecznie wysłać akordeon w innym artykule.

Na co Ty zawracasz uwagę, jak szukasz akordeon dla siebie? Zostaw komentarz pod artykułem.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.