/ Wiedza PREMIUM/ 0 comments

Gdy pytają mnie moi subskrybenci, o ten rodzaj akordu, często nazywają je podwójnymi akordami. Z bardziej muzyczno-teoretycznego punktu widzenia są to akordy z tercją w basie, akordy z kwintą czystą w basie – te najczęściej występują. Jednak nie zawsze.

Po co są akordy z innym dźwiękiem w basie?

Bardzo często w piosenkach możesz usłyszeć, „rozejście” się basu z resztą zespołu w niektórych akordach. Niestety usłyszą to przede wszystkim basiści 😀 i osoby, które słyszą bas. Tak, niektórzy nie słyszą basu i nie chodzi tu o problemy ze słuchem, tylko po prostu niektórzy nie potrafią „wyłowić”  z piosenki linii basu.

A ma to jeden bardzo prosty cel – upiększyć, ubarwić piosenkę. Bardzo lubię takie akordy, czasem zdaje mi się, że ich nadużywam, grając na pianinie. Bo w tych akordach, nie chodzi tutaj jedynie o linię melodyczną gitary basowej grającej w zespole. Gdy grasz na pianinie to „basujesz” sobie sam lewą ręką i wtedy właśnie przydają sie często owe podwójne akordy. Nie oznacza to, że proste utwory zbudowane na dwóch tonicznych akordach nie mogą być świetne. Znanych je masę takich utworów, które zostały hitem.

Najczęstszym wymuszeniem pochodu basu, jest tercja od toniki utworu. Lecz bywają skomplikowane akordy, które nieco trudniej wytłumaczyć, dlaczego mają taki, a nie inny zapis w basie, jak np akordy zmniejszone, które są szczegółowo omówione w innym artykule: „Akordy Zmniejszone”>>>.
W dalszej części artykułu, pokaże Ci na jednym filmie jak w praktyce posługuje się takimi akordami na przykładzie znanych utworów, a na drugim filmie rozpiszę Ci wszystko na tablicy.

Żeby wyjaśnić to najprościej jak się da, powiedzmy, że np. z akordu A/CIS to CIS to wymuszony pochód basu w akordzie A-dur. Jak wiesz akord A-dur w pozycji zasadniczej to dżwięki A-CIS-E. Czyli A/CIS to I przewrót akordu A-dur, w którym CIS jest na pierwszej pozycji, czyli CIS-E-A. W takim akordzie ważne jest, żeby linia melodyczna basu, zaczynała się właśnie od dźwięku CIS.

Jeszcze raz z innej strony: To co jest pod kręską, to nic innego jak:  wymuszony pochód basu po tej nucie, która jest zapisana pod kreską. Głowny akord, czyli ten z lewej strony, grasz Ty na gitarze, bądź cały band, a to co jest pod kreską (po prawej stronie) gra po prostu bas.

 

Niektóre keyboardy mają taką opcję. Grając lewą ręką z akompaniamentem np C/E – zagrając akord w pierwszym przewrocie, bas akompanimentu zacznię grać od dźwięku E, ale pozostałe instrumenty podkładu akompaniamentu zagraj C.  Miałem taką funkcję już w Rolandzie E-35, na którym praktycznie zaczynałem swoją przygodę muzyczną na scenach.

Na gitarze akustycznej, grając akordy, można czasem kilka ich zaakcentować na strunach basowych. Wkrótce uzupełnię artykuł: Jak zagrać W płomieniach Mateusza Ziółko o krótki tutorial na gitarze, a w nim właśnie pokaże, jak to może wyglądać.
Objrzyj dwa filmy, jeden z teorią tych akordów, drugi praktyczny – pokazany na instrumencie.

 

Jeżeli chcesz się podzielić jakąś swoją uwagą, spostrzeżeniem opinią, zostaw komentarz pod artukułem.

Pozdrawiam

Belfer Gofer

Share this Post